Do nám check zatnout TTIPec? Zobrazit větší

Kdo nám chce zatnout TTIPec?

Nové

kolektiv autorů, vydáno za podpory Ing. Kateřiny Konečné,
poslankyně Evropského parlamentu (KSČM) ve frakci GUE/NGL

Více informací

0,00 Kč

Přidat na seznam přání

Platba
Platba

Více informací

Práva a zdraví 820 milionů lidí v ohrožení? 

Když jsem se nedávno zkusmo zeptala svého známého, co si myslí o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), zatvářil se jako desetileté dítě, po němž chci objasnění teorie relativity. Ve svém „průzkumu“ jsem pokračovala. Víceméně se stejným výsledkem. To mě tehdy utvrdilo v domněnce, že měsíce projednávaný TTIP je pro většinu lidí velká neznámá. Mluvíme přitom o dohodě, která by v případě podepsání přinesla zásadní změny do našeho života. Příčinou toho, že o ní občané téměř nic neví, není jejich nezájem o politiku. I kdyby totiž chtěli něco konkrétního o smlouvě vědět, případně dokonce „drze“ znát průběh jednání mezi evropskými i americkými vyjednávači, nemají moc šancí.
Na západ od našich hranic to naštěstí vypadá jinak. V polovině letošního ledna berlínskými ulicemi pochodovalo proti podepsání TTIP 50 tisíc lidí. V kolika českých denících se o tomto protestu objevilo alespoň pár řádek? Já vím jen o jednom. To, že do konce minulého roku se pod petici proti dohodě, organizovanou 320 občanskými iniciativami v celé EU, podepsal už milion Evropanů, to také většině českých médií za zmínku nestojí.
I když je pravdou, že informace od Evropské komise spíše unikají, než zaznívají na tiskových konferencích, novináři by se měli ptát. Z dosud nejasných informací vyplývá, že smlouva může mít na svědomí ztrátu statisíců pracovních míst, ohrožení našeho zdraví potravinami z USA, které nejsou pod tak přísnými kontrolami jako ty produkované v Evropě, ale také hrozí omezením některých občanských práv.
Právě proto to vře i mezi mnohými europoslanci. Ač jsou na první pohled „u zdroje“, také jim se dostávají jen kusé informace. O to více se některé kluby, například GUE/NGL (Evropská sjednocená levice – Severská zelená levice) snaží otevřít veřejnou diskusi. Právě zmíněná frakce například uspořádala konferenci na téma TTIP na konci roku, připravuje i další podobné aktivity. Existuje také snaha o propojení národních zákonodárců, aby lidé v každé zemi věděli, co jim případně hrozí. 

Informace o smlouvě spíše jen unikají 
V Evropském parlamentu poslední dobou proběhlo několik debat a odborných konferencí na toto téma. Byly si však až příliš podobné a často vlastně o ničem. O čem také, když Evropská komise nezveřejňuje informace z vyjednávání. Jen občas zástupce Komise řekne několik čísel, která dohodu velebí, další řečník (nejčastěji člen akademické obce) je zpochybní a třetí řečník mluví o tom, kterak je nutné, aby západní země ovládly globalizovaný trh a bránily se tak náporu Číny, Indie a jiných vycházejících ekonomických hvězd.
 
Doslova za zády veřejnosti vzniká historická dohoda, která může pohřbít tu lepší stránku Evropy. Ta má ve srovnání s ostatním světem vyšší sociální citlivost. TTIP však může v důsledku snížit těžce prosazovaná sociální práva tím, že se přijmou standardy pracovních podmínek běžné v USA.
Současná Evropa je také třeba ohleduplnější ke zdraví svých občanů. Svými přísnějšími normami a kontrolami, či třeba zákazem pěstovat geneticky modifikované potraviny, které mohou způsobit rakovinu. USA tak ohleduplné nejsou. A to zřejmě chce smlouva změnit. V tom špatném smyslu slova. 

TTIP může být krokem zpět
Netopím se v iluzích, když mluvím o současné Evropě. Ona sama změnu potřebuje. Zásadní a k lepšímu. TTIP je ale podle všeho krokem zpátky.
Příklady toho, o co nás smlouva může připravit, se zabývají autoři následující série článků. Zásadních témat se v ní jen dotýkáme. Chceme především otevřít diskusi a položit otázky, které už dávno měly být automaticky zodpovězeny. To by však na složkách vyjednávačů o „partnerství“, které má ovlivnit životy zhruba 820 milionů lidí v EU a USA, nesměla být pomyslná přelepka Top Secret. Strhněme ji.

Ing. Kateřina Konečná
poslankyně Evropského parlamentu (KSČM) ve frakci GUE/NGL

Recenze

No customer comments for the moment.

Napsat recenzi

Kdo nám chce zatnout TTIPec?

Kdo nám chce zatnout TTIPec?

kolektiv autorů, vydáno za podpory Ing. Kateřiny Konečné,
poslankyně Evropského parlamentu (KSČM) ve frakci GUE/NGL

Napsat recenzi